Israëliërs hekelen stemuitslag UNESCO

JERUZALEM – Israël verwerpt het besluit van de Algemene Vergadering van de VN-organi­satie voor onderwijs, weten­schap en cultuur UNESCO giste­ren om Palestina te accepteren als lidstaat.

Het betreft een eenzijdige Pales­tijnse manoeuvre die geen ver­andering in de praktijk brengt, aldus het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren in een verklaring. Het ministe­rie stelde verder dat het besluit de Palestijnse Autoriteit niet in een nationale staat verandert en dat het een obstakel vormt op de weg naar hervatting van vredesonderhandelingen. Israël gelooft dat er alleen via direct overleg, zonder voorwaarden vooraf, vooruitgang kan worden geboekt in het vredesproces.

Tijdens de bijeenkomst van UNESCO in Parijs stemden 107 landen voor het verlenen van het lidmaatschap aan Palestina en 14 tegen. De overige 52 ont­hielden zich van stemming.

Israël dankt de landen die tegen het besluit stemden. “Het is teleurstellend dat de Europese Unie, die ernaar streeft de directe onderhandelingen te herstarten en tegen de Palestijnse stap is, geen gezamenlijk standpunt kon bereiken om deze beslissing te voorkomen”, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Duitsland en Nederland stemden tegen, Frankrijk en België voor en Groot-Brittannië onthield zich van stemming.

Het ministerie liet verder weten dat Israël de verklaring van het Kwartet (de VS, Rusland, de EU en de VN) van 23 september verwelkomt. Daarom stelt het Kwartet voor dat beide partijen bij elkaar komen om een manier te vinden om door te gaan met onderhandelingen. Het doel van het vredesoverleg is om uiterlijk eind 2012 een vredesakkoord tussen Israël en de Palestijnen te bereiken.

De Palestijnse president Mahmoud Abbas verwerpt hervatting van de vredesonderhandelingen met Israël omdat Israël weigert de bouw in Joodse nederzettingen op de Westoever te stoppen en de grenzen van voor de Zesdaagse Oorlog van 1967 te accepteren.

De zegsvrouw van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Victoria Nuland, heeft gezegd dat de VS een betaling van 60 miljoen dollar aan UNESCO heeft opgeschort. Het Congres drong namelijk aan op stopzetting van de financiering aan UNESCO, als deze organisatie Palestina eenzijdig als lidstaat zou accepteren.

De Israëlische nieuwswebsite Ynet meldde dat acht ministers vandaag bij elkaar komen om te praten over de gevolgen van het UNESCO besluit. Minister Avigdor Lieberman zei volgens Ynet dat Israël de relaties met UNESCO moet heroverwegen.

(Dit artikel verscheen in verkorte vorm ook in het RD)

Foto top: Bij de tentoonstelling ‘ Steadfast in Palestine’ in het hoofdkwartier van de VN in november 2004. Foto: VN

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close